Bursasor Akademi

Örnek alınacak bir altyapı Barcelona.

Sadi İMREN

Sadi İMREN

E-Posta : sadiimren@hotmail.comEvet, arkadaşlar ilkyazımda 80li 90lı yıllarda Dünya’da futbolda söz sahibi olan alt yapısından birçok Dünya yıldızı çıkaran Ajax alt yapısını anlamaya size de öğrendiklerimi anlatmaya çalışmıştım.
 

Yeni inceleme konumuz, günümüzde çok popüler olan, sayısız başarılara imza atan, aslında temeli Ajax alt yapısına dayanan ve oradan çıkan bir futbolcunun (Johan Cruyff)bu futbol felsefesini kulübe monte ederek sayısız başarılara imza atan, örnek bir alt yapı modeli Barcelona alt yapısını öğrenmeye ve sizlere aktarmaya çalışacağım

 Nedir bu La Masia,

Barcelona'nın NouCamp Stadı'nın yanında yer alan La Masia, 1702'de (Katalanca Çiftlik Evi) bir çiftlik evi olarak kurulduktan sonra 1966'da tüm dünyadan gelen futbolcuların eğitim aldığı ve alt yapısından önemli yıldızlar çıkaran bir akademi haline getirildi.

 Barcelona alt yapısının temel özelliklerinden bir tanesi, futbolcu seçme becerileri, futbolcu seçiminde en önemli konu, oyuncunun mümkün olan en genç yaşta ve en yeteneklisinin keşfedilmesi. Bir genç oyuncuyla anlaşma imzalanmadan önce izleme ekibinden 5 kişi oyuncuyu takip ediyor izliyor raporlar tutarak o futbolcu gelecekte önemli bir yıldız olabilme kapasitesi var mı diye bir süzgeçten geçiriyorlar. Bütün bu gayret ve çalışma tamamen yetenekli futbolcu bulmaktan çok doğru takımı oluşturabilmek için oyuncu bulabilmek temel prensiplerini oluşturuyor.

  Gelin birazda bu başarılı altyapı nasıl çalışıyor bir bakalım; 

 Alt yapıda çocukların okul hayatı ve öğrencilik yaşamına çok önem veriyorlar. Bunun için, genç oyuncularla, teknik adamlar, öğretmenlerle, aileler arasındaki ilişkiden sorumlu kişiler tahsis ederek öncelikle iletişim sorunlarını ve öğrencileri yakından gözlemleme işini halletmişler.

Oyuncular sabah sınıfta ders gördükten sonra öğlen idmana çıkıyor ve sonra tekrar okula dönüyor. Genç bir futbolcunun 10 ayı bu şekilde geçiyor. Barcelona'nın eğitim müfredatında cinsel eğitim, uyuşturucular, şöhret ve başarılı olmak için çalışma ahlakı da yer alıyor. Karakteri kötü olan bir çocuk, sporda ne kadar yetenekli olursa olsun La Masa’ya alınmıyordu.

 Buradaki sistem Ajax alt yapısıyla benzer özellikler gösteriyor her iki alt yapının da temelinde eğitim var. Genç futbolcular ileride istenilen düzeyde futbolcu olamasalar bile aldıkları eğitimle hayatlarını, becerilerine göre şekillendirmeleri mümkün oluyor. Bu konuda örnek vermek gerekirsek, bu alt yapıdan yetişen genç futbolcuların yüzde 10-15'i üst düzey futbol takımlarında veya A takımlarında forma şansı bulacaklar. Oyuncuların yüzde 30-40'ı başka takımlarda profesyonel olacak ve geri kalanı futbolda başarı sağlayamayacak ancak aldıkları eğitimleri sayesinde başka işlerle uğraşarak başarıyı yakalayabilirler.       

   Genç futbolcu arkadaşlarımızın bilmesi gerekir ki şu anda Bursaspor’umuzun alt yapısında çeşitli kategorilerde 150-200 sporcumuz bulunmaktadır. Bu sporcuların sadece yukarıdaki iyimser örneği ele alırsak, 15-20 sporcumuz A takımımızda oynama fırsatı yakalayabilecekler. Bütün sporcularımız başarılı bir futbolcu olamayabilir bunun için derslerini de boşlamayıp okul hayatlarına da önem vermeleri gerekmektedir.

 Bu başarılarla dolu kulübün futbol yapısında Ajax’ın izlerine rastlamak mümkün antrenmanlarda futbolcuları, eğiticileri değişik mevkilerde oynatarak diğer arkadaşlarının psikolojilerini anlamalarını yani mevkisi forvet olan oyuncu kalecilik görevini üstleniyor ve böylece kalecinin yaşadığı zorlukları bire bir yaşıyor. Defanstaki oyuncu ise forvete geçiyor ve forvet olmanın zorluğunu yaşayarak öğreniyorlar.

 Barcelona maçlarını 4-3-3 sistemi ile oynuyor altyapı takımlarının hepsinin sahada aynı sistemde futbol oynatıyor ve bu sistemden asla vazgeçmiyor. Teknik direktörlerini bu sistemi uygulayan benimseyen hocalardan seçiyorlar. Böylelikle A takıma yükselen bir futbolcu, oynanan sistemi yadırgamıyor ve uyum problemi pek yaşamıyor. Bu sistem Ajax alt yapısında da aynı şekilde, hatta oyun planları da aynı (4-3-3) olduğunu daha önceki yazımda da belirmiştim.

 Futbolcu fabrikası olan bu başarılarla dolu alt yapıdan sadece yetenekli futbolcular yetişmiyor aldıkları eğitimle olgunlaşan futbolcular zamanla çok iyi birer çalıştırıcı da oluyorlar. Aralarından Guardiola'yı çok iyi tanıyoruz. Geçmişte Barcelona'da teknik direktör olarak çalıştı ve takımını zaferlere taşımıştı.

İşte Barcelona'nın başarısının sırrı yukarıdaki yazdığım faktörlerden özelliklede iyi bir eğitimden geçiyor. Her maçta şiir gibi oynayan, futbolcuların ve aynı güzellikteki mükemmel futbolun sırrı burada alt yapıda saklıdır. Diğer takımlar oyuncu ararken onlar altyapıdan transfer yapıyorlar. Titizlikle yetiştirip, üzerine emek sarf edilen onları bugüne taşıyan ve yıldız yaratıyorlar. Sonra da emeklerinin karşılığını kat be kat alıyorlar. Hem de öyle bir alıyorlar ki ne siz sorun ne ben söyleyeyim İnşallah bizimde çok küçük planlamalarla başarılı olan alt yapımızı daha da başarılı yapabilmek ve İncelediğimiz bu alt yapılar gibi A takımımızda en az 7-8 oyuncu görebilmek sayın yöneticilerimizin ve alt yapı hocalarımızın planlı programlı çalışmasına bağlıdır.
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Altyapı

    Misafir Oyuncu yetişmiyor Türkiye de bence en kısa sürede bütün takımlar altyapı sistemi kurmalı her sene en az 3 oyuncu a takıma çıkarılması gerekiyor 08 Eylül 2017 16:14

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR