Bursasor Akademi

Hoş geldin Finansal Fair - Play

Sadi İMREN

Sadi İMREN

E-Posta : sadiimren@hotmail.com

 Daha önceki yazılarımda Bursaspor’un ve kulüplerimizin kurtuluşunun altyapıda olduğunu ve gençlere yatırım yapmaktan başka çaremiz olmadığı (finansal ve sportif anlamda ) defalarca dile getirmiştim. Bunu artık kulüpler istedikleri için değil UEFA mahareti ile seve seve yapmak durumunda kalacakları bir durumla karşı karşıyalar.


Finansal Fair-Play konusunu kısa bir cümleyle açıklamak gerekirsek  Uefa' nın futbol piyasasındaki gelir gider dengesizliklerini azaltmak amacıyla getirdiği katı kurallar ve yaptırımlar zinciri olarak nitelendirmemiz doğru olur.  Ülkemizde bulunan bütün kulüpler bu sisteme hazır olmasalar da ayak uydurmak zorunda oldukları bir gerçek. Eee emir büyük yerden!

UEFA kuralı koyacak bu kuralların denetimini de ülke federasyonlarına bırakacak. İşin kural denetimini bizim federasyonun yapması kısmında biraz şüphelerim olsa da UEFA işini bilir diyerek geçmek istiyorum.

Bu kurallar zinciri, biz taraftarlar için kulüplerinden tamda istediği şey aslında ne istiyor taraftar, şeffaf mali tablo olsun, kulübümüz gereksiz borçlanmasın, transfer paraları har vurulup harman savrulmasın, altyapımıza daha fazla önem verilsin, buralardan çıkan gençler A takımda oynasın ki bütçemize de katkısı olsun.İşte tamda burada kurallar devreye giriyor ve diyor ki ey kulüpler !

        - Yöneticiler kulüp için ceplerinden harcama yapamayacak.
        - Yöneticiler alacakları, 2014 – 2015 sezonuna kadar ödeyecek.
        - Belirlenen tarihten itibaren transfere gelirden fazla harcama yapılamayacak.
        - Mali tablolarda parasal olmayan ve futbol dışı gelirler sayılmayacak.
        - Hiçbir futbolcu, kulüp ya da yasal otoriteye vadesi geçmiş borç bulunmayacak.
        - Öz sermayenin eksiye düşmesine izin verilmeyecek.
        - Futbolcu ödemeleri, toplam gelirin yüzde 70’ini geçemeyecek.
        - Kulübün toplam borcu, toplam gelirinin yüzde 100’ünü geçemeyecek.
        - Bütçesi 5 milyon Euronun altındaki kulüpler finansal kriterlerden muaf olacak.
        - Kulüp başkanı ve yöneticiler ceplerinden diledikleri gibi kulübe para aktaramayacaklar.
        - ­Futbolculara ve teknik ekibe verilecek ücretlerin toplam gelirin yüzde 70’i ile sınırlandırılması, eskisi gibi futbolculara astronomik rakamlar ödenememesi demektir.

Anlayacağımız odur ki bizim Kulüpler bazında yapamayacağımız işleri yine UEFA'nın belirlediği Finansal Fair-play başlığı altında kulüplere yaptırıma gidiyor.Birde yaptırımda ne gibi maddeler var onlara bakalım.

Uyarı, Para cezası, Puan silme, Avrupa kupalarından alınacak paraların ödenmemesi, Yeni alınacak oyuncuların Avrupa kupalarında ve ligde oynamasına izin verilmemesi, turnuvalardan ihraç, daha gelişmişi gelecek turnuvalardan men

UEFA bu kararları alıp yaptırımları uygulamakta son derece kararlı nasıl mı? Bunu Finansal Fair-play kriterlerine uymazsak hepimiz yaşayacak ve göreceğiz. Durum çok ciddi Beyler organize olmalıyız.
 
Bursasporakademi.com / Sadi İmren


htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR