Bursasor Akademi

Gelecek, Ligin En Genç Takımının

Sadi İMREN

Sadi İMREN

E-Posta : sadiimren@hotmail.com

  Son dönemlerde Bursaspor’da bulunan yerli ve yabancı oyunculara birçok transfer teklifi geldiğini, ulusal ve yerel basında çıkan haberler arasında görmekteyiz. Bunun sebebi sadece takım olarak başarılı olmamızdan kaynaklanmıyor. Gerçek nedenlerinden bir tanesi de Bursaspor’un dışında zirve yarışı yapan diğer takımların, Bursaspor’a oranla daha yaşlı olmaları. Bu takımlara bir göz atacak olursak.

Fenerbahçe A takım kadrosunda 23 futbolcu bulunurken Süper Lig’de 29,7 yaş ortalaması ile zirve yarışı yapan takımlar arasında, en yaşlı ekip olma özelliği bulunuyor. Oyunculara bakıldığı zaman Kuyt, Emre Belezoğlu, Selçuk Şahin (34), Volkan Demirel, Alves, Webo (33), Egemen ( 32), Mehmet Topuz, Meirele (31) yaş ile takımın en yaşlı oyuncuları olarak göze çarpan isimler.

Galatasaray A takım kadrosunda 26 futbolcu bulunuyor. Süper Lig’de 27.7 yaş ortalamasıyla oynayan takım kadrosuna genç oyuncular monte ederek takımı gençleştirmeye çabalarına girse de bu oyunculardan istenilen verim alınamadı. Galatasaray’da yaş ortalaması yüksek olan oyuncular Gökhan Zan (33),  Hamit Altıntop (32), Umut Bulut,  Pandev, Hakan Balta,  Melo (31),  Snaijder, Sabri, Selçuk İnan (30) yaş ile takımın en yaşlı isimleri.

Beşiktaş A takım kadrosunda 25 futbolcu bulunurken Süper Lig’de 26,5 yaş ortalaması ile zirve yarışı yapan takımlar arasında en yaşlı 3. takım konumunda bulunuyor. Beşiktaş’ta yaş ortalaması yüksek olan oyuncular, Uğır Boral (32), Atiba (32), Tolga, Sivok (31), Sosa, Demba Ba (29)

Trabzonspor A takımı diğer takımlara bakıldığı zaman bünyesinde 31 oyuncuyla kadrosunda en fazla oyuncu bulundurma özelliği bulunuyor. Son dönemde altyapıdan A takıma dahil ettiği oyuncular ve yurt dışından getirdiği genç gurbetçi transferleriyle ile yaş ortalamasını 25,6 yaşa kadar çekmeyi başaran ekibin önünde ligin en yaşlı takımı Fenerbahçe’yi yakalayabilmesi için 4 sene bulunuyor

Takımımız Bursaspor’un 25 kişilik A takım kadrosu, Eskişehirspor (25.1) ile birlikte Spor Toto Süper Lig’in en genç yaş ortalamasına sahip takımı durumunda. Bursaspor’un yaş ortalaması futbol akademimizden gelen oyuncular ile birlikte 25,2 oldu. Takımımızdaki en yaşlı oyuncular Frey (34), Belluschi, Civelli (31), Holmen (30), Taiwo, Traore (29). Bu oyunculara bakıldığında Belluschi ve Civelli takıma direk katkı sağlayan oyuncular olarak görülüyor.

Bu örneklerden anlaşılacağı gibi Bursaspor diğer takımlara oranla gelecekte genç bir kadro ile ligde mücadele edecek. Süper Lig kulüpleri, yaşlanan kadrolarını revize ederek takımlarını gençleştirmek istemeleri çok normal görünüyor. Teknik kadromuz ve yönetimimiz rağbet gören genç oyuncuları satmayarak bana göre iyi bir iş çıkardı. Bu takım 2-3 kaliteli oyuncu ile, 1-2 sene sonra iyice tecrübe kazanarak adından daha çok söz ettirmeyi başaracak. Vakıfköy’de ki futbolcu fabrikamız çalışmaya devam ediyor. Buradan da genç, yetenekli oyuncular gelmeye devam edecek bilgilendireyim istedim...

Bursasporakademi.com / Sadi İmren


htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR