Bursasor Akademi

Doğru Orantı

Sadi İMREN

Sadi İMREN

E-Posta : sadiimren@hotmail.com

Sayın Fatih Terim, önce Belçika karşılaşmasının ardından “oyuncularımız kafa yapılarını değiştirmesi gerekiyor” derken, Brezilya maçının ardından yaptığı basın açıklamasında “karşılaşmaya gelen seyircilerin kafa yapılarını değiştirmeleri gerekiyor” dediğini üzülerek izledim.

Değişim sadece seyirci ve oyuncularla sınırlı kalmaması gerekir. Antrenörlerimizin, Türk futbolunu yönetenlerin de kafa yapılarını değiştirmesi gerekiyor. Değişim ve gelişim hareketinin, Federasyondan başlaması gerekiyor. Futbolda ileri gidebilmemiz için bir planımız, programımız yok bunu hepimiz biliyoruz. Futbolumuz ancak kurumsallaşarak ve genç kuşaklara yatırım yapılarak yeniden ayağa kalkacağı gerçeğini kimse görmüyor mu?

Birkaç örnek vermek gerekirse, geleceğimiz, yarınlarımız diye baktığımız akademi ligi takımlarımız Marmara bölgesinde karşılaşmalarını oynuyor. Bırakın her şeyi geçtim karşılaşmaların oynanması için fiziki şartlar bile yetersiz, biz bunu bile düzenleyemedik.  Birçok takımın soyunma odaları kümes gibi bir vaziyette. Odalardaki üç adet askıda bütün takım giyinip soyunuyor ve karşılaşmadan sonra oyuncularımız sıcak su olmadığı için duş alamadan stadı terk ediyorlar. Ayrıca büyüklüğü küçüklüğü belli olmayan suni çim sahalarda karşılaşmalarını oynuyorlar. İşte bizim onlara verdiğimiz değer ve gelecekte bu oyunculardan beklentilerimiz birbirine doğru orantı olmak zorunda.

Sözde futbol okulu diye tabir edilen yerleri federasyon yetkilileri kesinlikle denetlemiyor, orada çocuklara ne öğretildiği kimsenin umurunda değil. Özellikle Altyapı antrenörlüğü için Federasyon bir eğitim çalışması bile veremiyor ve bunların karşılığında bu saydıklarımı iyileştirmek için maalesef kimse somut bir adım bile atmıyor.

Ne var ki Federasyon elin Brezilyalısını izlememiz için 3 milyon Euro para verebiliyorsa, kusura bakmayın sizin neyin derdinde olduğunuzu ben hala anlamış değilim. Bu kafayla Kazakistan’ı yensen ne olur yenmesen ne olur benim için fark etmez. Karakterli kaliteli oyuncular yetiştirebilmek için ortalama 8-10 yıla ihtiyacımız var. Bu süreyi şimdi başlatmazsak 10 yıl içinde futbolumuzdan bir şeyler beklemek hayalcilikten öteye geçemez. Bu işte yanlış yapan kim varsa göreve davet ediyorum ve diyorum ki its the football thats the football.

Bursasporakademi.com / Sadi İMRENhtmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR