Bursasor Akademi

Altyapı ve Aile...

Sadi İMREN

Sadi İMREN

E-Posta : sadiimren@hotmail.com

Futbol takımlarımızın temel futbol eğitim çalışmalarının başarılı olabilmesi için altyapı sisteminin çok iyi organize edilmesi gerekmektedir.  Bu işi uzmanlık alanı olarak gören profesyonel kişiler tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Sadece iyi antrenman yaptırıp bu çocukları iyi çalıştırıp futbol yeteneklerinde gelişme ya da aşama kaydedebilirsiniz ancak onun ruhen ve kafa olarak hayata hazırlamazsanız, iyi bireyler olarak yetiştirmezseniz sadece yetenekli, hayata doğru şekilde bakmayan, kültürsüz bireyler yetiştirmiş olursunuz.  Zamanla da bu yetenekli insanlar yanlış tercihler yüzünden hayattan kaybolup giderler. Doğru tercihleri yapmaları şans meselesinden öteye geçemez.

Doğru biçimde yönlendirilmesi gereken bireylerin, bu eğitim döngüsü içerisinde ailenin yeri ve payı çok önemlidir.  Kişilik gelişiminin insanın yaşam boyunca devam ettiğini düşünürsek, kişilik gelişmesi ve yapılanmasında temelin, çocukluk döneminde atıldığını unutmamalıyız.

Altyapılarda yaşları küçük olan oyuncuların, özellikle de başka illerden gelen çocukların ailelerinden uzakta olduğunu ve yaşadığı büyüdüğü ortamdan çok farklı bir ortamda bulunacağını düşünürsek bu kardeşlerimize tıpkı ailelerinde bulacakları ortamın sağlanması gerekmektedir. Altyapı sistemlerinde kulüp ailelerle sık sık toplantı yapıp çocuklarının gelişimi hakkında konuşmalı ve sürekli diyalog halinde olunmalıdır.

Ailelerde “eti senin kemiği benim” diyerek futbol kulüplerine gözleri kapalı bir şekilde bu çocukları teslim etmeleri yanlış bir düşünce tarzıdır. Sistemin olmadığı bir altyapı takımı ne çocuğa ne ailelere ne de mensubu olduğu camiaya hiçbir şey kazandıramaz. Çocukların aktif eğitim sürecine doğru katılabilmesi için futbol kulüplerinin gençlerin okul hayatları hakkında sorgulayıcı olup yanlış giden bir durum gördüklerinde olaya müdahil olmaları gerekmektedir. Çocukların sosyalleşebilmeleri için aktiviteler yapmalıdırlar, piknikler düzenlenmesi, sinemada ya da altyapı kurumunda eğitsel bir film gösterisi izletilmesi ve aklımıza gelmeyen çeşitli organizasyonlarla bu çocukların ailelerinden uzak olduklarını hissettirmemeye çalışmayı amaç edinmemiz gerekmekte. Bu aktivitelerle aynı zamanda bu çocukların sosyalleşmesinde faydalı olur. Özellikle tesislerde ve evlerinde kalan çocuklarla anketler yapılarak onların istekleri neler olabilir ya da bizim farkında olmadığımız eksik kaldığımız konular bu şekilde ortaya çıkabilir. Bu örnekler ilk aklıma gelenler bunları daha da çoğaltmak mümkün.

İlk girişte söylediğim gibi altyapılarda çalışan insanlar uzman olmalı, eğitici, öğretici insan psikolojisinden anlamaları, en az aileler kadar tüm çocuklarla özel olarak ilgilenmeleri gerekmektedir. Futbol kulüplerinin çocukların gelişiminde uzmanlaşması en temel görevleri olmalıdır.

Aksi takdirde başarıda sürekliliğin yakalanması söz konusu dahi olamaz. Sadece kendimizi kandırmış oluruz çocuklarımızın geleceği ile de oynamış oluruz.

Başarıda sürekliliği sağlamak için yaptığımız işte en iyi dönemde bile yapmış olduğumuz hataları görüp onları iyileştirme yoluna gitmeliyiz.htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Nokta atışı

    Misafir Seni takdir ediyorum,en önemli noktaya değinmişsin. Bu haberi herkes okumalı ve yorumlamalı,ama elin, kalbine koyarak. Ne eğitimin içinde spora,ne sporun içinde eğitime yer var.Bu ikisinin buluşamamasına SİSTEMSİZLİK denir.Nekadar üzücü değilmi? Veli,şöyle der…Futbolcu..mu?Okulmu? Kim cevabını buldu ki…. Ayrıntıya girmek istemiyorum,saymakla bitmez.. Altyapımız şöyle,altyapımız böyle deyipte hava atanlar SÜRÜ ile… Peki geçen sen Bursaspor Altyapısı tüm kategorilerde finallere katılan tek Kulüptü. Nasıl ödüllendirildiler???Cevap verebilecek varmı???Yok. Şampiyon olan takımı nasıl ödüllendirdiler???Cevap yok… Bir Almanya,bir Hollandanın altyapıya ayrılan kaynağı bir inceleyin.Oradaki tesislere gidin ve inceleyin neler yapıyorlar insanlar. Biz sadece kendimizi ve genç nesillerimizi kandırıyoruz. Saygılarımla Bana faceden bu sendin diyebilirsin :) 17 Mart 2014 02:59

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR