Bursasor Akademi

Kazanmak mı? Kaybetmek mi?

Erhan KONÇAK

Erhan KONÇAK

E-Posta : e-koncak@hotmail.com

sbaşkan Kemal Güler oldu. Gündeme dair tüm konular hakkında açıklamalarda bulunan Güler'in bizi en çok ilgilendiren kısımı Doğanay örneği üzerinden altyapıda menajeri olan oyuncular hakkında "İlişiklerini keseceğiz" cümlesi oldu.

Gerçi bu kısım resmi site tarafından "Altyapıda menajeri olan oyuncular ile ilişiği kestik" olarak yansıtılmış ama sezon başından beri yolların ayrıldığı isimler arasında menajeri olan oyuncu yok. Bundan sonraki süreçte de bu gerekçe ile bir isim yollanacağına ben ihtimal vermiyorum. Günümüz futbolunda menajerlik sistemi olmazsa olmazların başında geliyor. Kemal Bey yukarıdaki sözleri sarf ettikten sonra kulübün giderlerini sayarken menajerlere 3 milyon 321 bin Euro komisyon ödendiği bilgisini de verdi. Hal böyle iken bu çıkış çok yerinde olmadı bana göre.

Maalesef bizim camiamızda menajer diyince akla ilk olarak Metin Korkmaz geldiği için taraftarın belkide bu çocuklara karşı kötü gözle bakması muhtemel olabilir ancak durum hiçte öyle değil. Birçoğu için menajeri yaşam koçu olarak hizmet veriyor çocuklara. Mentöründen, kan testine, atletik check up'ından, sosyal medya eğitimine, okul kayıtlarından, yabancı dil eğitimine ve ailevi meselelerine kadar bu işi benimseyerek yapan insanlar var içlerinde, onların hakkını teslim etmek gerek. Çocukların kulüp harici böyle bir destek alması elbette olumlu katkı yapıyor gelişimlerine. Doğanay konusunun detayını bilmediğim için yorum yapamayacağım ancak oyuncunun varsa bi saygısızlığı bunu gönderme nedeni olarak sunabilirsin camiaya ama "menajeri vardı kovduk" olmaz. Bu çocuklar öyle kolay harcanamaz. Herşeyi bir kenara bıraktım bu çocukların FIFA, UEFA, TFF tarafındna tanınan haklarını yok sayamaz bu kulüp.  (Şunu da yazmadan geçmeyelim, Doğanay benim tanıdığım kadarıyla gayet efendi bi genç. Saygısızlık yapmamıştır diye tahmin ediyorum ancak burada şans bulamadığı için sözleşme yenilemeyip şansını başka bi kulüpte denemek istiyordur muhtemelen)

Dün "Menajeri olan yandı (!)" haberini yazdıktan sonra ufak tefek tepkiler aldım. Oyuncuların bundan kötü etkileneceğini isim isim ifşa etmenin yanlış olduğunu filan söyleyenler oldu. Herkesin fikrine saygım var ancak ben tam aksini düşünüyorum. Ben hem şahsım hem ekibim adına bugüne dek Bursaspor Altyapısı genelinde veya futbolcu özelinde zarar verici her olaydan uzak durduk ve kulübün/oyuncu kardeşlerimizin menfaatini gözettik. Kimi zaman yazmayarak, kimi zamanda dünkü gibi yazarak.

Bursaspor altyapısını az çok takip eden herkes dün haberde adı geçen menajeri olan futbolcuların bizler için ne kadar önemli ve gelecek vaad eden isimler olduğunu bilir. Altyapıdan Milli Takımlara yolladığımız sayılı adamlar bunlar. Hatta dün o haberden sonra bir arkadaşım ile konuşurken içlerinden ikisini Süper Lig'den takip ettiren hocalar olduğunu söyledi. Detaylarını yakında öğrenirsiniz zaten, ben buradan yazmayayım. Yani birçoğunu bugün kulüpten yollasan Vakıfköy'ün kapısından çıkıp minibüse binmeden yeni takım bulacak konumda gençler.

Ben şahsen Kemal Bey'in dünkü açıklamalarını ortamın ve Doğanay konusunda biraz dertli olmalarının verdiği gerginliğe bağlıyorum. Bu çocukların yolu yarın öbürgün Özlüce'den ya da başkanlığını yaptığı Pilot Takımımız Yeşil Bursa'dan geçecek. Bizlerin üstüne düşen onları en iyi şekilde yukarı hazırlamak ve maksimum faydayı elde etmek. Oyuncu kaybetmek işin en kolay kısmı önemli olan sahip çıkıp kazandırdığınız oyuncular ile anılmak...

Erhan Konçak - Bursasporakademi.com


htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR