Bursasor Akademi

Gençlerimizin sözleşme ve kariyer planlamaları

Erhan KONÇAK

Erhan KONÇAK

E-Posta : e-koncak@hotmail.com

Geçtiğimiz günlerde Batalla, Belluschi, İbrahim ve Murat ile sözleşme yenileme konusunda prensip anlaşmasına varıldığı haberlerinin ardından dikkati birazda altyapı oyuncularımızın kontratlarına çekelim istedim.

 

 
Son 1.5 senede Bursaspor altyapısında birçok yetenekli oyuncumuz profosyonelliğe adım attı. Okan Kocuk ile başlayan Batıcan, Süheyl, Mert Ilıman, Furkan Soyalp ve Ozan  Tufan ile devam eden prof akımı Mustafa Acun ve Batuhan'la sürmüş  Furkan Kesikbaş, Mustafa Sevim, Ertuğrul Ersoy, Doğanay Kılıç ve Enes Ünal ile şimdilik son bulmuştu.
 
Hepsi 18 yaşını doldurmadan profosyonel sözleşme imzaladıkları için sözleşmeleride maksimum 3 yıllık yapıldı buna göre gençlerin sözleşme bitiş tarihleri şu şekilde;
 
Furkan Soyalp - 31 Mayıs 2014
*
Emre Pehlivan - 31 Mayıs 2015
Batıcan Aday - 31 Mayıs 2015
Mustafa Acun - 31 Mayıs 2015
Mustafa Sevim - 31 Mayıs 2015
Batuhan Altıntaş - 31 Mayıs 2015
Okan Kocuk - 31 Mayıs 2015
Ozan Tufan - 31 Mayıs 2015
Furkan Kesikbaş - 31 Mayıs 2015
Süheyl Çetin - 31 Mayıs 2015
*
Mert Ilıman 31 Mayıs 2016
Doğanay Kılıç - 31 Mayıs 2016
Enes Ünal - 31 Mayıs 2016
Ertuğrul Ersoy - 31 Mayıs 2016
 

İlk dikkati çeken isim tabiki sezon sonu sözleşmesi sona erecek olan Furkan Soyalp. Geçtiğimiz sezon öncesi Ertuğrul Sağlam'ın bu sezon öncesi de Hikmet Karaman'ın sezon öncesi kampına götürdüğü isimlerden olan Furkan şimdilik A2 Takımımız ile idmanlara ve maçlara çıkıyor. Bursaspor'un gelecekteki 10 numara adaylarından biri olarakta lanse edilen Furkan sözleşme konusunda ilk öncelik olacaktır muhtemelen.
 
A Takım ile çalışmalara katılan Emre Pehlivan ve Batuhan Altıntaş'ın dışında A2 Takımımızda görev yapan Batıcan, Acun, Mustafa Sevim, Okan Kocuk, Ozan, Furkan Kesikbaş ve Süheyl'in sözleşme bitiş tarihleri 31 Mayıs 2015. Yani önümüzdeki sezonun sonu. A2 Takımımızda oynayan bu gençlerin bu sezon en azından şimdilik yolları A Takım ile pek kesişmeyecek ve sezonu A2'de tamamlayacak gibi duruyorlar.
 
Bunları dile getirmek için belki erken diye düşünebilirsiniz ancak bu konuda planlamanın ben şimdiden yapılması gerektiğini düşünüyorum (belki de yapılmıştır ama henüz bize yansımamıştır) Ben bir oyuncunun bir sezondan fazla A2'de oynatılmasını çok doğru bulmuyorum, hep verdiğim örneği tekrarlayacak olursam Taha Can'ı biz 3 sezon A2'de oynattık son senesinde Milli Takım'dan kesik yedi U20 Dünya Kupası'nda oynama fırsatını kaçırdı ardından Bucaspor'a transfer yaptı ve sakatlıklardan dolayı 3-4 maça çıkmasına rağmen yinede Milli Takıma dönüş yaptı. Önümüzdeki sezon 95 jenerasyonumuzu tekrardan A2'de oynatamayacağımızı varsayarsak bu kardeşlerimiz sözleşmelerinde son seneye girecek ve A Takım'a alınmazlarsa gelecek sezonu nerede geçirecekleri muamma olacak. Sözleşmesinin son senesindeki bir oyuncuyu kiralık olarak göndermenin mantıklı olmayacağını düşünürsek bu kardeşlerimizin sözleşmeleri hakkındaki kararı en geç Ocak ayına kadar vermemiz gerek bence.

Bir de işin maddi boyutu var aslında çok girmek istemesemde bu çocukların birçoğunun asgari ücret aldıkları tüm camianın malumu. En son geçtiğimiz sene Okan Deniz bu tarz haberlere konu olmuştu ve ardından 5 senelik yeni sözleşmeye imza atmıştı. Birçoğu 18 yaşını doldurduğu için önlerine konacak sözleşme doğal olarak 4-5 senelik olacak ve uzun vadeli sözleşmede işin maddi boyutunuda düşünmek zorundalar, neticede bu onların profosyonelce yaptıkları bir meslek ve hayatlarını idare ettirecekleri parayı kazanmaları gerek. Tek dileğimiz inşallah hem kulübün hem futbolcu kardeşlerimizin bu konuda anlaşmazlığa düşmeyerek orta yolu bulmaları, umarım o da gerçekleşir.

Bir de sözleşmelerden konu açılmışken pilot takımımız Yeşil Bursa'nın dikkat çeken iki ismi Fatih Çakır ve Semih Durmuş'un da sözleşmeleri sezon sonunda sona eriyor. Pilot takımımız için oldukça önemli olan bu iki isimde Bursaspor çatısı altında kalmaya devam ederler umarm.

Hem kulübümüz hem oyuncularımız için hayırlısı neyse o olsun diyerek son noktayı koyalım.


htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR