Bursasor Akademi

Stoper Rotasyonu ve Sabır

 Bu hafta oynadığımız kötü oyun bir yana, sakatlıklar neticesinde stoper rotasyonumuzdaki sıkıntılı durum göze çarptı. 

Geçtiğimiz sezon bol bol yaşadığımız bu sıkıntı, son 2-3 haftada hafif hafif kendini gösteriyor. Bu hafta, cezalı olan Danny ve sakat olan Serdar'ın yokluğun mecbur olarak Sivok'un partneri orta saha menşelli Şamil oldu. Sonuçta bir nevi ortada. Üstelik bu hafta Ertuğrul'un Rize'de ilk 11 çıkması ve 90 dakika sahada kalması, beni '' stoper rotasyonu '' konusunda düşünmeye itti. 

Bu konuda bir takım tereddütler mutlaka var. Özellikle genç olması nedeniyle duyulan güvensizlik duygusu herkesin kafasında. Fakat bunu aşmamız gerektiği ortada olan bir gerçek. Çünkü bu tür düşünceler, elimizdeki elmasların değerine kaybetmesine ya da genç değer kazanmasına neden olmakta.  

Mesela Serdar'ın ilk forma giydiği sezondan sonra, 2-3 sezon yedek kulübüsünden çıkamaması, kariyerinde atabileceği adımları engellediğini düşünüyorum. Serdar'da bunu mental yönünü gördük. Kimi oyuncularda bu saha bazı çıkıyor. Bu nedenle  - özellikle - bir stoperin, 18-21 yaş arası maç sayısının maksimum seviyede tutmak önemli. 

Kiralık göndermek bir seçenek fakat kendi camianın havasında büyütmek ayrı bir olay. O nedenle Ertuğrul'u mutlaka rotasyona dahil etmeliydik. Yeterli seviyeye geldiği kanaat getirilirse (ben getiriyorum) oyuncu 4. stoperden daha çok, 3.stoper seçeneğimiz olmalı. Yapacağı hatalar göze alınarak,  ilk 11 forması bile teslim edilmeli.  Nitekim Serdar Aziz'in transferinin konuşulduğu şu günlerde, onun yokluğunu doldurucak, hem ruhen hem saha içi bakımında ona benzer, hatta ondan daha büyük potansiyele sahip. Açıkçası böyle cevherlere de biraz sabretmek, bizim boynumuzun borcu olmalı. Sonuçta her değerli ve güzel şeyin bir oluşum süreci var.

Bursasporakademi.com / Beysim Can


htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR